"Enter"a basıp içeriğe geçin

LG Buzdolabı Alt Bölüm Soğutmama Arızası

Hemen hemen hepimiz bu duruma şahit olmuşuzdur. Buzdolabının üst kısmı soğumakta alt kısmı soğutmamakta ya da üst kısım ile alt kısım arasında karlanma gibi durumlar oluşabilmektedir. Bu durum da alt tarafın tam olarak soğutma görevini yapmamasına ve yiyeceklerin bozulmasına sebebiyet vermektedir. Buzdolabı içerisinde bulunan parçalar bütünlük içerisinde çalışmaktadır. Birinde sorun çıkması halinde diğer devreler de etkilenecek ve soğutma arızaları ortaya çıkaracaktır.

Buzdolabı Alt Bölümü Neden Soğutmuyor?
Bu durum ise birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir. En çok rastlanılanları ise sizler için derledik.

Karlanma Oluşması: Bilindiği üzere üst bölüm ile alt bölüm arasında hava akışını sağlayan bir soğutucu petek yani evaparatör bulunmaktadır. Burada zaman zaman karlanma durumu oluşabilmektedir. Bu sıkıntının oluşması halinde ise hava akışı kesilecek ve alt kısma soğuk hava iletimi yapılmayacaktır. Bu durum buzdolabının korunması için güvenlik amaçlı oluşturulmaktadır. Çözümü ise dolabınızın fişini çekip, karları eritmenizdir. Aksi takdirde soğuk hava akışı aşağıya gidememeye devam edecektir.

Kapak Plastiğinde Sıkıntı: Buzdolabı kapaklarında yalıtımı kesen ve içeriyi soğuk tutmaya yarayan plastikler bulunmaktadır. Kapak plastiğinin zarar görmesi, aşınması ya da işlevini yitirmesi halinde kapak kapalı olsa bile içeriye sıcak hava girişi olacaktır. Bu da alt tarafın ısınmamasına neden olur.

İç Fan Motor Arızası: Soğutma işlemini gören motorlar bulunmaktadır. Alt kısımda görevli olan iç fan motor zaman zaman bozulabilmektedir. Bu durumda ise alt kısma yeteri kadar hava verilmemekte ve motor arızası oluşmaktadır. Bu durumda teknik servis tarafından incelemeler yapılması ve motorun değiştirilmesi gerekmektedir.

Son olarak termostat ayarlarınızı kontrol etmelisiniz. Zaman zaman termostat ayarlarından dolayı vatandaşlar tarafından alt kısımda ısı sorunu yaşanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonServis Çağır
https://www.cozum10.com